Genel

MP3 İle MP4 Arasındaki Fark Nedir? [Karşılaştırmalı]


MP3 ve MP4, internette vakit geçiren herkesin duyduğu iki dosya biçimidir. MP3, sesi dijital bir biçimde depolamak için kullanılan ve en çok tercih edilen ses dosya biçimlerinden birisidir. MP4 ise verileri dijital biçimde depolayan ancak sadece ses dosyası olmayan farklı bir dosya biçimidir. Kısacası MP3 ile MP4 formatlarının ikisinin de farkları vardır. Peki MP3 İle MP4 Arasındaki Fark nedir?

MP3 nedir?

İlk olarak bu sorunun cevabı ile başlayalım. MP3, MPEG-1 Ses Katmanı 3’ün kısaltmasından oluşmaktadır. Sıkıştırılmış müzik dosyalarını saklayan bir ses dosyası formatıdır. MP3 formatı en sık kullanılan ses dosya formatlarından birisi olsa da küçük boyutlu ve sıkıştırılmış olması nedeniyle ses kalitesi kaybı ile depolama yapabilmektedir. MP3 formatlı dosyalar, müzik çalarlarda, akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda kısacası dinlenilebilen her cihazda oldukça az bir yer kaplar.

MP3 İle MP4 Arasındaki Fark

MP4 nedir?

Karşılaştırmanın bir diğer tarafında ise açılımı MPEG-4 14 anlamına gelen MP4 dosya biçimi bulunmaktadır. MP4 de MP3 gibi sıkıştırılmış bir dosya formatıdır. Ancak hem ses hem videoların depolamasını yapmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen multimedya dosya biçimlerinden birincisidir. Akıllı telefonunuzla bir video çektiğiniz zaman telefon bunu MP4 olarak kaydetmektedir.

MP3 İle MP4 Arasındaki Fark Nedir?

MP3 İle MP4 Arasındaki Fark

MP3 ile MP4 formatları sıkıştırılmış formatlar olması nedeniyle büyük bir yer kaplamadığı için çok sık tercih edilmektedir. Ancak MP3 sadece ses dosyalarını depolarken, MP4 hem ses hem video dosyalarını sıkıştırılmış bir şekilde depolar. MP3 ve MP4 arasında ki bazı büyük farklar ise şunlardır.

  • MP3 formatlı bir dosyayı MP4 destekli bir yürütücü de çalıştırabilirsiniz. Ancak MP4 dosyasını, sadece ses çalıştıran bir yürütücüde çalıştıramazsınız. MP3 dosya formatı daha eski bir formattır. Sadece ses dosyalarını depolayabilmektedir.
  • MP4 ise multimedya dosya depolama formatıdır. Ses, video, altyazı ve diğer verileri sıkıştırılmış bir şekilde depolayan yeni bir formattır.

MP3 ve MP4 Dosya Boyutu Arasındaki Fark Nedir?

Bu karşılaştırmada ki daha küçük depolamayı yapan MP3 dosya biçimidir. MP4 dosyası ses, video, altyazı gibi bir çok içeriği depolaması nedeniyle MP3 dosya biçiminden boyut olarak daha büyüktür. Akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda yüzlerce şarkıyı MP3 formatında depolayabilirsiniz ancak bunu MP4 formatında yaparsanız büyük bir depolama alanını feda etmiş olursunuz.

MP3 dosya boyutunu büyüten faktör MP3’ün bit hızının yüksek olmasıdır. Bit hızı yüksek olan bir MP3 dosyası hızı yüksek olmayana göre daha büyük boyutludur. MP4 de ise bu durum videonun kalitesine göre değişmektedir. Kalite ne kadar yüksek olursa dosya boyutu da o kadar fazla olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

S1. MP4 formatının avantajları nelerdir?

  • Sıkıştırılmış hem ses hem video dosyası biçimi olması.
  • Farklı video formatlarına kıyasla daha küçük boyutta olması.
  • Sıkıştırılmış olmasına rağmen minimum kalite kaybı olması.
  • Tüm cihazlarda desteği vardır.
  • GOM Player, VLC gibi neredeyse tüm medya oynatıcıları tarafından desteklenmesi.

S2. MP3 sadece ses formatı mıdır?

Evet. MPEG-1 Ses Katmanı 3 yalnızca ses içindir. Video veya herhangi bir dosya biçimini depolayamaz.

S3. MP3 MP4 Ses Kalitesi Farkı Nedir?

MP4 hem ses hem video dosya biçimlerini destekliyor olsa da kalite olarak MP3 formatından daha iyidir. MP4 son çıkan teknoloji ile sıkılaştırma yaparak ses kalitesini çok fazla düşürmeden depolar. Ancak MP3 depolama yaparken kaliteyi düşürebilmektedir.

Sonuç

MP3 ile MP4 dosya formatlarının eksilerini ve artılarını incelemiş olduk. Bu formatlar hakkında aklınıza takılan farklı bir soru varsa yorum olarak belirtmekten çekinmeyiniz.


İlginizi Çekebilir
Genel

Samsung A12 TV Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların gelişmesi ile birlikte, telefonların TV’ler ile bağlantısı…
Read more
Genel

Android Auto Kablosuz Nasıl Bağlanır?

Android Auto, akıllı telefonunuzun müzik ve navigasyon uygulamaları gibi bazı işlevlerini…
Read more
Genel

Google Play İşlem Tamamlanamıyor Hatası ÇÖZÜMÜ

Google Play Store, Android için önemli çekim merkezlerinden birisidir. Google Play Store…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *