Teknoloji Haberleri

Java programlamanın önde gelen avantajları, Niçin Java?


Programlama konusunda ilk karşımıza çıkan soru hangi dili öğrenmek gerektiği ile ilgilidir. Özellikle son yıllarda birbiri ardına geliştirilen farklı yazılım dilleri, yazılım uzmanı olmak isteyen gençlerin kafasında karışıklığa yol açmıştır. Şu an için öne çıkan 4-5 önemli dil olsa da her gün yükselmeye devam eden yeni diller de mevcuttur. Biz bu yazıda Java programlama diline değineceğiz ve neden java dili öğrenilmeli sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Dünyanın en çok kullanılan programlama dilleri arasında çok uzun süre devam eden C programlama dili hakimiyeti 2000′li yıllardan sonra yerini Java’ya bıraktı. C++ nesne yönelimli bir programlama dili olarak C bilenlerin bir sonraki durağı olsa da, hızla gelişen Java teknolojisi çok kısa bir sürede büyük popülerlik kazandı, son açıklanan verilere göre 2012 yılı içerisinde Java’nın kıl payı ile de olsa C’yi geride bıraktığını ve zirvede yer aldığını söyleyebiliriz. Yakın gelecekte ki tahminlere göre Java’nın arayı daha da açacağı beklenebilir, çünkü sunduğu avantajlar hem C den hem de microsoft’un Java ve C++ ın karşısına rakip olarak çıkardığı C# dan çok daha fazla olduğu açık.

Peki nedir Java programlama dilini ön plana çıkartan ve diğer dillerden daha fazla tercih edilmesini sağlayan, maddeler halinde en önemli olanlarını sıralayalım

1 – Herşeyden önce Java platform bağımsızlığı olan bir dildir ve bu özelliği ile diğer dillerden özellikle C# dan daha kullanışlıdır. Java diliyle yazdığının bir programı JDK yani java development kit’in yüklü olduğu her bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Java ile yazılan yazılımlar, windows, macintosh, linux gibi tüm işletim sistemlerinde çalışabilir. Mesela bir yazılım java ile değil de c# ile yazarsanız sadece windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.

2 – Java %100 nesne yönelimli bir dildir. Bu yönüyle C programlama dilinin önünde yer alır, c++ da nesne yönelimli bir dildir fakat Java’nın sahip olduğu verimlilikten uzaktır.

3 – Java açık kaynak kodlu bir yazılım geliştirme dilidir. Bu yönüyle sağlamlık ve güvenlik noktasında da ön plana çıkar, Java ile kodlanmış bir programın güvenlik açıklarını sıfıra indirmek diğer dillere göre daha kolaydır

Yukarıda saydığımız 3 özellik en önemli olanlarıdır bunların yanında Java’yı öne çıkaran başka özelliklerde bulunmaktadır. Hem dünya’da devam eden sürece baktığımız da hem de Java’nın avantajlarını göz önünde bulundurduğumuz da programlamaya başlamak için Java’nın iyi bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Son zamanların gözde mobil işletim sistemi olan Android işletim sistemi için geliştirilen uygulamaların Java altyapısı ile geliştirildiğini de hatırlatalım.


İlginizi Çekebilir
Teknoloji Haberleri

Android 13 Kullanan Telefonlar: Sadece %5.2

Android 13, 2021 yılının Ağustos ayında tanıtımı yapılan Android işletim sisteminin en son…
Read more
Teknoloji Haberleri

Samsung Galaxy S23 Fiyatları Belli Oldu! [S23, S23+, S23 Ultra]

Koreli teknoloji devi Samsung, bir kaç gün önce Samsung Galaxy S23 serisinin 1 Şubat 2023…
Read more
Teknoloji Haberleri

Samsung Galaxy S23 Ultra Görüntüleri Sızdı!

Samsung’un 1 Şubat 2023 günü tanıtacağı S23 serisi için yeni sızıntılar ortaya…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *