Android Haberleri

Çin kendi sosyal medyasına sahip


Dünyanın en büyük nüfusunu barındıran Çin internet teknolojileri konusunda da sahip olduğu büyük kitleyi başkalarına kaptırmamaya kararlı. Hali hazırda 800 milyona yakın internet kullanıcısının bulunduğu ülkede bu rakamın 2020 yılında 1 milyara yaklaşması bekleniyor. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde böyle bir potansiyel şu an için bulunmamakta muhtemelen 2030′lara doğru aynı durumu Hindistan’da da yaşıyor olacağız. Çin’de internete girme yaşı her geçen gün daha da düşüyor, ülkenin gelişen ekonomisi de internet kullanımının her geçen gün daha da artmasına sebep oluyor.

Yüz milyonlarca internet kullanıcısına sahip olan Çin bu devasa nüfus için kendi sosyal medyasını ve internet pazarını da oluturmuş durumda. Mesela facebook ve twitter şu an yasaklı siteler arasında bunun yerine Çin’in kendi twitter’ı diyebileceğimiz weibo sitesi kullanılmakta, Çinli kullanıcıların sosyal medya platformu olan weibo 300 milyondan fazla kullanıcıya sahip yakın gelecekte de tüm dünyaya açılmanın planlarını yapıyor. Eğer bu gerçekleşirse twitter’a nasıl yansıyacağı muallak ama rekabetin çok çetin olacağı kesin.

Bi diğer konu olan android de de durum pek farklı değil, Çin’de cep telefonlarının büyük çoğunluğu android işletim sistemine sahip ama Çinli kullanıcılar Google play store yerine yerli uygulama marketlerini kullanıyorlar, zaten play store’a giriş yasaklanmış durumda. Bi açıdan baktığımızda Çin’de birçok sitenin yasaklanmış olduğunu görüp bu nasıl iş diyosunuz ama başka açıdan bakınca 1 milyarlık internet kullanıcısını başkasına yar etmem diyen devlet politikası haklı gibi görünüyor. Bakalım zaman içinde Çin’de bişeyler değişecek mi, ya da belki de Çin kendi sınırlarını aşıp özellikle yakın çevresinde internet pazarlarına da sahip olmaya mı başlayacak.


İlginizi Çekebilir
Android Haberleri

Instagram Grup Profilleri Kullanıma Sunuluyor

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından olan Instagram, kullanıcıları için bir…
Read more
Android HaberleriAndroid Uygulamalar

Akıllı Telefonlarda Göz Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra, yaşamımızın bir parçası gibi her an…
Read more
Android Haberleri

Huawei Mate 7 Marshmallow Güncellemesi Yayınlandı

Beta testi süresinden sonra, Huawei nihayet 2014 yılındaki amiral gemisi olan Huawei Mate 7…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *