Teknoloji Haberleri

Xbox Konsollarına dair 10 İlginç Bilgi


Microsoft tarafından üretilmiş olan ve yıllardır piyasada bulunan oyun konsoluna Xbox denilmektedir. Farklı konsollar arasında ön planda olan Xbox, ilk kez 2001 yılında Amerika’da Bill Gates tarafından tanıtılmıştır. Oyuncuların kullanmaktan vazgeçmediği ve milyonlarca satışı yapılan bu oyun konsolunun bazı gizemleri bulunmaktadır. Bu gizemler, yapımcısından tutun da renk seçimine kadar farklı özellikleri barındırmaktadır.

Xbox Konsolu değişik özellikler

  1. Önce Oyunlarla Eşleştiriliyor: Konsollar tanıtılmadan önce yapımcı şirketlere ulaştırılıyor. Bu da konsol çıktığında üzerinde kullanılacak pek çok oyun olmasını sağlıyor. Oyun konsolunun kullanım yelpazesi böylelikle genişletilmiş oluyor.
  2. Konsola Özel Oyunlar Var: Özel oyunlar arasında ayrı bir yeri olan Halo serisi, Xbox’a özel olarak tasarlanmış bir oyundur.
  3. Hard Disk Olayı: İlk konsol geliştirilirken, Seamus Blackley Microsoft ile sürekli görüş alışverişinde bulunmaktaydı. Bu istişare zamanla hard disk tartışmasına dönmüştür. Kendi karar kıldığı hard disk kullanılmaz ise istifa edeceğini dile getiren Blackley, küçük bir tehditte bulunmuştur. Sonuç olarak hard disk konsol içerisindeki yerini korumuştur.
  4. Konsolun Boyutu: Konsol ilk zamanlarda yemek tabağı büyüklüğünde tasarlanmıştır. Xbox zamanla üzerinde yapılan küçültmelerle şimdiki boyutuna ulaşmıştır.
  5. Xbox Entrikaları: Konsol boyutları tartışmalara neden olmuş ve Blackley ile Duke arasında gizli çekişmeler yaşanmıştır.
  6. Blackley’in Garip Psikolojisi :Blackley, konsol boyutları için Capsom’un bile kapısını çalmıştır.
  7. Black Arrow Ekip: Microsoft sunumlar sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar için B planını devreye sokmuş ve sahne arkasında müdahaleci bir ekip hazırda bekletilmiştir.
  8. Son Anda Yapılan Değişiklik: 2001 yılındaki ilk duyurudan 2 gün öncesine kadar kullanılmakta olan AMD işlemcisi son anda değiştirilmiştir.
  9. Dövmeli Açıklama: Halo 2’nin çıkacağı günü açıklayan Peter Moore tarihi kolunu dövme yaptırmıştır.
  10. Dönen Büyük Paralar: Konsolun yalnızca tanıtımı için birkaç milyar dolarlık bütçe ayrılmıştır.

 


İlginizi Çekebilir
Teknoloji Haberleri

Android 13 Kullanan Telefonlar: Sadece %5.2

Android 13, 2021 yılının Ağustos ayında tanıtımı yapılan Android işletim sisteminin en son…
Read more
Teknoloji Haberleri

Samsung Galaxy S23 Fiyatları Belli Oldu! [S23, S23+, S23 Ultra]

Koreli teknoloji devi Samsung, bir kaç gün önce Samsung Galaxy S23 serisinin 1 Şubat 2023…
Read more
Teknoloji Haberleri

Samsung Galaxy S23 Ultra Görüntüleri Sızdı!

Samsung’un 1 Şubat 2023 günü tanıtacağı S23 serisi için yeni sızıntılar ortaya…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *