Genel

Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli? [En İyi Seçenek]


Pil teknolojik cihazların en önemli parçalarından birisidir. Telefonlar için de durum tamamen böyle. Bu kadar önemli olan bir parçayı korumakta son derece önemlidir. Pilinizi mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamak için, şarj konusunda bazı hassas noktaların bilinmesi gerekmektedir. Android kullanıcıları tarafından Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli sorusuna, verilen en iyi seçeneği sizlere sunuyoruz.

Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli?

Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli

  • Pilinizin kullanım ömrünün artırmak için  önemli kurallardan birisi 20-80 kuralıdır.
  • 20-80 kuralı şudur: Telefonunuzun şarjı yüzde 20 altına düşmeden şarj edin, yüzde 80 olmadan şarjdan çıkarın.
  • Neden mi? Lityum-iyon piller aşırı derece zorlanmaya hassastırlar. Akıllı telefonun pil sağlığını düşüren en büyük nedenlerden birisi telefonun şarjının tamamen boşaldığında şarj etmek ve yüzde %100 ü geçmesine izin vermektir. (Çoğu zaman geceden telefonu şarja takma)  Pek çok insan bu alışkanlığa sahiptir  ve bunun pillerine verdiği zararın maalesef farkında bile değiller.
  • Bu yüzden pil sağlamlığının korumanın en büyük ve birinci kuralı: Pilin şarjını yüzde 20 ye inmemesini sağlamak, şarjın da yüzde 80i geçmemesini sağlamak olmalıdır. Bu altın kural pil ömrünüzü normalinden çok daha yüksek seviyelere çıkaracaktır.
  • Ayrıca gerekli şekilde doldurduktan sonra şarj cihazınızı fişe takılı bırakmayınız. Bu durum cihazın elektronik aksamını uzun vadede daha hızlı eskimesine yol açmaktadır.

Elbette bazı durumlarda piliniz sıfırlanacak öyle şarj edeceksiniz veya şarj sırasında bir işiniz çıkacak belli şarj oranını geçeceksiniz. Ancak yukarıda ki kurala ne kadar riayet ederseniz pilinizi o kadar  çok uzun ömürlü yaparsınız. Hem akıllı telefonun orijinal olan pilinin bitmesinin  hem de pilin cihaza vereceği zararın önüne geçmiş olursunuz.


İlginizi Çekebilir
Genel

Samsung A12 TV Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların gelişmesi ile birlikte, telefonların TV’ler ile bağlantısı…
Read more
Genel

Android Auto Kablosuz Nasıl Bağlanır?

Android Auto, akıllı telefonunuzun müzik ve navigasyon uygulamaları gibi bazı işlevlerini…
Read more
Genel

Google Play İşlem Tamamlanamıyor Hatası ÇÖZÜMÜ

Google Play Store, Android için önemli çekim merkezlerinden birisidir. Google Play Store…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *