Android Telefonlar

Sony Xperia Z Su Geçirdi Açılmıyor! Ne Yapmalıyım?


Telefon kullanımında çok sık karşılaşılmayan ancak bazen başımıza gelen konulardan birisi de telefonun suya düşmesi veya herhangi bir şekilde su ile temas etmesidir. Böyle bir temas sonucunda telefonda bazı hasarlar oluşabilir. Ekran açılmaması, şarj olmaması, kameranın açılmaması, dokunmatikliğin işlevinin kaybetmesi gibi… Ancak Sony Xperia Z serisinde telefonu suya dayanıklı olarak geliştirerek önemli bir adım attı. Lakin telefon suya dayanıklı bile olsa su ile temas ettiğinde veya suya düştüğünde sıkıntılar olabileceğini de bildirdi. Özellikle şarj kapağının yeri veya kulaklık yeri açık olduğu zamanlarda. Peki böyle bir durumla karşılaştık ve Sony Xperia Z su geçirdi artık açılmıyor. Ne yapmamız gerekiyor?

Sony Xperia Z Su Geçirdi Açılmıyor! Ne Yapmalıyım?

Eğer Sony Xperia Z telefonunuz su geçirdi ve açılmıyor ise veya herhangi bir işlevinde sıkıntı var ise ilk olarak yapmanız gereken “Telefon’un bataryasını çıkarmaktır”. En önemli konu bu olduğu için ilk olarak bundan bahsettiğim şimdi madde olarak vereyim;

1-) Telefonun bataryasını çıkarın (Kuruyana kadar bekleyin)
2-) Telefonun sim kartını ve hard disk kartını çıkartın (Kuruyana kadar bekleyin)
3-) Batarya ve diğer kartlar çıkartıldıktan sonra telefonu kurutma makinesi ile 1 dakika düşük ayarda kurutun.
4-) Telefonun su giren yerlerine kalem ucuna pamuk koyarak hafifçe temizleyin

Bu adımları yaparak telefonu suya düşmüş çoğu insan tekrar telefonunu eskisi haline getirmiştir. Ancak şunu unutmayın, telefonunuz eski bir telefon ise ekran kısmının köşelerinde sıfır telefona göre hafif açılmalar olmuştur. Bu da suyun oraya girmesine sebep olur ve ekranın açılmamasını sağlar. Özellikle bunun için o bölgeleri pamuk ile silin ve kurutma makinesi ile hafifçe kurutun ve bekleyin.

Genel olarak Sony Xperia Z Su Geçirdi Açılmıyor sorusu için yapılacak olanlar bunlardır. Bazı kaynaklarda, telefonu sökün, şunu dökün gibi çok farklı çözümler sunulmaktadır. Bunlar telefona zarar vereceği ve garantiden çıkaracağı için denenilmemesini tavsiye ederiz.


İlginizi Çekebilir
Android Telefonlar

Samsung Müzik Bulma Özelliği Nedir?

Akıllı telefonunuzda dinlediğiniz herhangi bir müziğin veya sesin kime ait olduğunu öğrenmek…
Read more
Android Telefonlar

Samsung Notları Aktarma Nasıl Yapılır?

Notlar, yeni nesil cep defterleridir. Herhangi bir konu hakkında bir not alacaksak, hemen akıllı…
Read more
Android Telefonlar

Samsung Telefondan Tablete Görüntü Aktarma Nasıl Yapılır?

Tabletler, telefonlara göre daha büyük ekrana sahip olduğu için video veya görüntü depolamak…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *