Genel

Android Kilit Kodu Nasıl Sıfırlanır?


Android cihazlarda ekran kilit kodunun unutulması bazen kullanıcının canını sıkmaktadır. Fakat Android kilit kodu kırma yollarıyla bu dert çözülebilmektedir. Bu işlem birkaç şekilde yapılabilir:

Gmail Hesabı Kullanılarak Kodu Sıfırlamak

Ekran kilidi veya deseni üst üste 5 kere yanlış girilirse, “Deseni unuttunuz mu?” yazısı tıklanırsa, cihaz Gmail adresini ve şifresini ister. Telefonla senkronize edilen Gmail hesabının bilgileri doğru girildiğinde ekran kilidi açılır ve bu işlem kolayca halledilir.

Hard Reset Yaparak Cihazı Sıfırlamak

Hard Reset yöntemi kullanılarak android kilit kodu sıfırlama işlemini yapmak için öncelikle bu işlemin sonunda telefonda bulunan tüm bilgiler silineceği için, verilerin korunması adına yapılması gereken birkaç işlem gerekiyor. Telefon rehberi Gmail hesabıyla senkronize edildiyse, numaralar için tedirginlik duymaya gerek yok. Kilit şifresi unutulsa da, rehber Gmail hesabında bulunacaktır.

Telefona reset uygulamadan önce varsa hafıza kartı çıkarılmalıdır. Çünkü en kötü ihtimalle telefondaki bilgiler silinde de hafıza kartındaki dosya ve bilgiler bu şekilde korunacaktır. Bu tedbirin ardından artık telefon sıfırlama işlemi yapılabilir. Telefonu kapatılınca Ses açma -Home tuşu – Güç tuşuna aynı anda basılı tutulur ve açılana kadar bırakılmaz. Telefon açıldıktan sonra Recovery Mode yazısı görüldüyse, reset atma işlemi tamamlanmış demektir.

Bunun işlemden sonra ses açma kapama tuşlarının menüde aşağı yukarı doğru hareket ettirmek için kullanılarak, wipe data/factory reset seçeneğine gelinir ve güç tuşuna basılarak seçim yapılır.
Bu işlemden bittikten sonra açılacak olan sayfada Yes – delete all user data seçeneğine gelinir ve yine güç tuşuna basılarak onaylanır ve biraz beklendikten sonra formatlama işlemi bitirilmiş ve Android kilit kodu sıfırlama işi halledilmiş olur.

Tüm bu işlemler doğru olarak yapıldıktan sonra; telefonda yer alan tüm veriler ve ayarlar silinecektir ve cihaz fabrika çıkış ayarlarına dönmüş olacaktır. Cihaz yeniden başlatılıp, kurulum yapılabilir. Bu durumların yaşanmaması için;

-Gmail hesabı için unutulmayacak şifreler oluşturulmalıdır.
-Gmail hesabına cep telefonu tanımlanmalı ve gizli bir soru oluşturulmalıdır. Bu yapıldığında şifre sıfırlamak daha kolay olacaktır.
-Bu gibi aksilikler sonunda doğacak veri kaybının önüne geçmek için, bazen telefonun yedeği alınmalıdır.


İlginizi Çekebilir
Genel

Samsung A12 TV Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların gelişmesi ile birlikte, telefonların TV’ler ile bağlantısı…
Read more
Genel

Android Auto Kablosuz Nasıl Bağlanır?

Android Auto, akıllı telefonunuzun müzik ve navigasyon uygulamaları gibi bazı işlevlerini…
Read more
Genel

Google Play İşlem Tamamlanamıyor Hatası ÇÖZÜMÜ

Google Play Store, Android için önemli çekim merkezlerinden birisidir. Google Play Store…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *