Mobil DünyaTeknoloji Haberleri

Akıllı Telefon Pazar Payları 2015


Her yıl olduğu gibi Akıllı Telefon Pazar Payları 2015 için manzarayı analiz etmek ve satış rakamlarına göz atmak zamanı gelmiştir. Cannacord Genuity verileri sayesinde Apple şirketinin hala akıllı telefon satışından alınan kar seviyesinin %91 gibi inanılmaz bir rakamını eline almış durumda. Samsung şirketiyse sadece % 14’e sahip. Sony, HTC ve Lenovo gibi şirketlerde % 1’e eşitlikte. Microsoft için ise % 3 kayıp söz konusu. Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi Blackberry, LG ve Alcatel gibi şirketler ise kar’ın % 1 bile ulaşamamışlar.

akıllı-telefon-pazar-payları

Satış Oranında Samsung, Apple’dan daha iyi ama…

Pazar paylarına göre karşılaştırırsak eğer rakamlar çok daha farklıdır: Samsung akıllı telefon pazarının yaklaşık %23,9 Apple ise %17.2 oranına sahip. Bu da o demektir ki, Tim Cook tarafından yönetilen şirketten daha fazla satmasına rağmen Samsung çok daha az kazanıyor. Bunun nedeniyse Apple şirketinin ürünlerini 800 ve 1100 euro arası satarken Samsung üst aralık telefonlarını bundan ucuz fiyata satıyor ve Samsung orta ve aşağı aralık telefonları da çok fazla!

akıllı-telefon-pazar-payları-2

Samsung ivme kaybetti

Seul Şirket ayrıca 2014 yılına göre karşılaştırıldığında kârlarını daha da kötüleştirmiş. Şöyle ki, 2014 yılında Apple karların %79-na Samsung ise %25-ne sahipti. 2015 yılında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Galaxy S6 daha telefonlarından çok daha iyi satılmasının da bu konuya etkisi kesinlikle çok oldu!


İlginizi Çekebilir
Teknoloji Haberleri

Android 13 Kullanan Telefonlar: Sadece %5.2

Android 13, 2021 yılının Ağustos ayında tanıtımı yapılan Android işletim sisteminin en son…
Read more
Teknoloji Haberleri

Samsung Galaxy S23 Fiyatları Belli Oldu! [S23, S23+, S23 Ultra]

Koreli teknoloji devi Samsung, bir kaç gün önce Samsung Galaxy S23 serisinin 1 Şubat 2023…
Read more
Teknoloji Haberleri

Samsung Galaxy S23 Ultra Görüntüleri Sızdı!

Samsung’un 1 Şubat 2023 günü tanıtacağı S23 serisi için yeni sızıntılar ortaya…
Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *